top of page

3 Boyutlu Coğrafya Eğitimi

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte eğitim alanında da bu doğrultuda çalışmalar gerçekleşmektedir. Akıllı tahtalar, tabletler, modern projeksiyon cihazları bu alanda kullanılmaktadır. Ancak eğitimdeki en büyük sorunlardan bir tanesi öğrencinin derse gösterebildiği ilgi süresidir. Bu ilgi uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, dersin ilk 15 dakikasını kapsamaktadır. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan ve görsellik açısından başarı gösteren 3D yani 3 boyutlu ders anlatımı, öğrenciler üzerinde büyük başarı gösterdiği gözlemlenmektedir.

Öğrencinin eğitimden daha yüksek verim alması ile uygulanan bu çalışma, Türkiye’de yavaş yavaş yayılmaktadır. 3 boyutlu eğitim ile uzun süreli hafızaya depolama, görsellik aracılığı ile kolay hatırlama ve kişisel gelişim aşamasından çok fonksiyonlu beyin aktivitesi gerçekleşmektedir. Derse olan ilgiyi olumlu yönde etkilemesi ile 3 boyutlu eğitim, normal eğitime göre oldukça başarılı ve daha faydalı sonuçları beraberinde getirmektedir

3 boyutlu eğitim görsellik açısından öğrencinin ilgisini %60 oranlarında daha etkili hale getirmiştir. 3 boyutlu coğrafya dersleri öğrenimi oldukça kolaylaştırmaktadır. Örneğin, görsellikten uzak bir ” Güneş Tutulması” konu anlatımı, hafıza içerisinde yalnızca birkaç gün kalmaktadır. Ancak 3 boyutlu animasyon aracılığı ile öğrenciye aktarılacak olan bu konunun, öğrencinin görsel zekasını geliştirme ve derse olan ilgisini olum yönde etkileme bakımından oldukça yararlıdır. 3 boyutlu coğrafya dersi ile öğrencinin derste gösterdiği performans ve konuyu kavrama oranı %90 artış göstermektedir.


Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page