top of page

Blogger Bir Öğretmenin Gözüyle Teachertube!

Video paylaşımı deyince aklımıza hemen Youtube gelir. Youtube’u biliyorsunuz peki ya Teachertube‘u duymuş muydunuz? Teachertube, Youtube benzeri dili İngilizce olan ücretsiz bir eğitim sitesidir. Youtube’dan ilham alan fakat sadece eğitim içerikli videoların paylaşıldığı bir paylaşım ortamıdır.

Kurucusu 14 yıllık bir öğretmen. ABD’nin Teksas şehrinde yaşayan Jason Smith, 6 Mart 2007 tarihinde kardeşinin de yardımıyla bu siteyi kurmuş. Şu anda günde milyonlarca kez tıklanıyor. Bütün derslere ait bilgilendirici videoların yer aldığı bu site, hem öğretmenlere hem öğrencilere hitap ediyor. Kullanımı herkese açık ve bedava. Burada dünyanın çeşitli yerlerindeki öğretmenlerin ders işleyiş biçimini kolayca bulabilirsiniz.

Eğitimciler İçin Youtube

Teachertube, Youtube gibi her türlü konuya açık değil. ‘Dünyaya Öğret!’ sloganıyla yola çıkan sitede sadece eğitime odaklı videolar bulunuyor. Sitede videoların yanı sıra ses, belge, fotoğraf, grup, blog gibi eğitim kaynakları da paylaşılıyor. Öğretmenler , okullar ve ev içi eğitim alanlara yönelik olarak kurulan site, dünyanın her yerindeki eğiticilerin eğitilmesi, dünya üzerindeki aynı branşta eğitim veren öğretmenlerin bilgi paylaşımına girmesi ya da eğitimcilerin öğrencilerine eğitim vermesi amacıyla kurulmuş.

Videolar yeni başlayan öğretmenlere ders anlatımı için değişik fikirler verirken, deneyimli öğretmenlerin de kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Öğretmenlerin birbirlerinin fikirlerinden yararlanmalarına olanak sağlayabilir. Ayrıca öğretmenler eklenen videoları projeksiyon ile sınıfta izletebilir. Tehlikeli deneyler ve hazırlaması zaman alan çalışmaları hızla gösterebilir. Büyük bir arşiv!

Bu site öğrenciler için de büyük bir fırsat. Öğrenciler paylaşılan ders anlatım videolarını izleyerek dersi anlayana kadar tekrar edebilirler. Öğrenimlerine evde devam edebilirler. Okulda edindikleri bilgileri evde pekiştirebilirler. Öğrenci o gün okula gelmediyse izleyip eksikliğini giderebilir. Katılmadıkları dersi sonradan öğrenebilirler. Kısacası öğrenciler, öğretmenler ve öğretmen adayları için büyük bir yardımcıdır. Dershane gibi sayfa diyebiliriz.

Video yükleyebilmek için öncelikle siteye ücretsiz üye olmanız gerekiyor.

KAYNAKÇA: Kübra Pınarbaşı

http://kubranindersi.blogspot.com.tr/


Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page